Klamidya

Chlamydia trachomatis isimli bakterinin sebep olduğu cinsel yolla bulaşan hastalığa klamidya denilmektedir. Kişinin tek cinsel partner yerine birden fazla cinsel partnerinin bulunduğu durumlarda bu hastalığa yakalanılması daha yüksek bir ihtimale sahiptir. Klamidya, semptomları açısından kendisini kolay kolay ele vermeyen bir hastalıktır. Bu hastalık açısından cinsel olarak aktif bireylerin zührevi hastalıklar polikliniğine giderek test yaptırması önemlidir. Aksi takdirde bu hastalığın tespi t edilmesi oldukça zor olacaktır.

Bu hastalık bulaştığı takdirde erkeklerde penisin ucunda bir şişkinlik görülebilir. Yine penise yakın bölümde de bir şişliğe rastlanılabilir. Kadınlarda ise bu tür semptomlar görülmez. Vajinal akıntı, idrara çıkarken acı, ağrı ya da yanma durumları görülebilir. Erkeklerde de yine peniste akıntı ve idrara çıkarken acı, ağrı ya da yanma görülebilmektedir.

Cinsel ilişki esnasında bulaşabilmenin yanı sıra doğum esnasında anneden çocuğa hastalık bulaşabilmesi de mümkündür.

Klamidya, vücutta uzun süre kalması ve tedavi edilmemesi durumunda iki cinsiyette de kısırlığa yol açabilir. Erkeklerde vücutta kaldığı sürece bakteri spermlerde tahribata yol açacaktır.

Klamidyanın teşhisi idrar testi ile yapılabilmektedir. Teşhis sonrası tedavi antibiyotiklerle yapılmaktadır. Tedavi süresince hasta bireyin cinsel ilişkiden kaçınması gereklidir. Aksi takdirde hastalığı başkasına bulaştırabilir ya bakteriyi tekrar vücuduna alabilir.

Bu tür cinsel hastalıkların bulaşmaması adına kişiler partner seçiminde dikkatli olmalı, dikkatli olması halinde dahi lateks içeren prezervatiflerle korunma yolunu seçmelidir.