Ereksiyon Bozukluğu

Erkeklerin hemen hemen hepsinin hayatlarının bir döneminde karşılaştığı bir problemdir ereksiyon bozukluğu. Tıp literatüründeki diğer isimleri erektil disfonksiyon ve impotans olan bu cinsel problem, halk arasında en çok iktidarsızlık adıyla bilinmektedir. Erekte olamama, elde edilen ereksiyonun normal bir süre boyunca sürdürülememesi ve de erken boşalma problemlerini içeren ereksiyon bozukluğu, oldukça yaygın bir problemdir.

Son dönemde ülkemiz sağlık bakanının yaptığı resmi bir açıklama da bu sağlık probleminin yaygınlığını kanıtlar niteliktedir. Bu açıklamaya göre Türk erkeklerinin %67’si ereksiyon bozukluğu problemlerinden muzdarip. Yani kısaca üç Türk erkeğinden ikisi iktidarsızlıkla mücadele veriyor.

Bu semptomlardan en yaygın olanın erken boşalma olduğunu söylemek için ise bir sağlık müsteşarı olmaya gerek yok. Özellikle ülkemizde ergenlikten evlenme dönemine kadar çoğu erkeğin cinsel partner bulamadığını su götürmez bir gerçek olarak kabul edersek, bu problemin yaygınlığının sebebini görürüz.

İslam dininin evlilik dışı cinselliği yasaklaması, Türk- Anadolu ahlak yapısının cinselliği çerçeve olarak hoş görmemesi, yine Türk toplumunun özellikle kadın bireyleri cinsel açıdan sınırlaması gibi nedenler dolaylı olarak her iki cinsiyetinden de önünü kapatmakta. Böyle bir durum da cinsel açıdan tatmin olması oldukça kolay olan erkek cinsiyetinin bu durumunu düzenli cinsel hayattan uzak olmak ve mastürbasyon ile daha kötü bir hale sokmaktadır. Bu durumun ilerleyen dönemlerde mastürbasyon bağımlılığına yol açmasıysa bireyin cinsel birliktelikler için erekte olamamasına da yol açabilmektedir.